Akce a výstavy

Mimořádné prohlídky Arnoldovy vily

Zajímá vás, jak se v uplynulém období povedla náročná rekonstrukce vily významné brněnské osobnosti architekta Josefa Arnolda?

Po téměř dvouleté památkové obnově se veřejnosti opět otevírá Arnoldova vila v Černých Polích, která společně s hradem Špilberkem, vilou Tugendhat a Měnínskou bránou je již čtvrtým objektem Muzea města Brna, které ji v roce 2019 získalo do své správy. Komentovaná prohlídka představí historické okolnosti vzniku rezidenční zástavby v Černých Polích, osobnost a dílo původního stavebníka vily Josefa Arnolda, ale také autenticky dochované stavební úpravy pozdějších majitelů – zejména rodiny Hože, která vilu vlastnila na začátku 20. století. Poslední historickou kapitolou bude připomínka šedesáti let působení mateřské školy.

Na prohlídku je nutné se registrovat
Prohlídka 17. 1. 2024 v 17:00 hod. obsazeno
Prohlídka 7. 2. 2024 v 17:00 hod. obsazeno
Prohlídka 28. 2. 2024 v 17:00 hod. obsazeno

Vstup do vily v době mimořádných prohlídek je služebním vjezdem - bránou na ulici Schodová.

Připravované výstavy

Historie Arnoldovy vily  a dějiny vilové kolonie
Tato výstava bude situována do podkroví a bude tvořeno jedním prostorem opticky rozděleným na 2 expozice:

  • Historie Arnoldovy vily
  • Dějiny vilové kolonie

Součástí bude doplňková expozice s autentickými materiály, hnízdem her, svět dětí, projekčním prostorem a místem pro dočasné výstavy

 

Židé v Brně
Výstava bude realizována ve třech místnostech 2. NP Arnoldovy vily. Hlavní expozice se bude zabývat dějinami Židů v Brně a doplňkové expozice budou tvořit medailonky brněnských židovských osobností, synagogální stříbro a synagogální textil.

 

Genius loci
V nejvyšším patře vily je situována jedna místnost, která svojí dispozicí umožňuje rozhled do širokého okolí. Za tímto účelem zde nebudou instalovány žádné artefakty. Centrálním prvkem místnosti je navržen multimediální box se šesti zásuvkami. V oknech budou instalována panoramata s popisem, která je možno si z daného okna prohlédnout v širokém okolí. U vstupu budou umístěny 2 kusy grafických panelů.

OPEN HOUSE

Sobota 29. 5. 2021, 10:00 - 18:00

V sobotu 29. května 2021 se otevření Arnoldovy vily veřejnosti stalo součástí události Open House. Návštěvníci se od průvodců dozvěděli informace o architektovi a zároveň stavebníkovi vily Josefu Arnoldovi, stavebním a historickém vývoji samotného domu i širším dějinném kontextu první vilové kolonie v Brně. Vedle Arnoldovy vily se návštěvníci mohli podívat i na sousední Giskrovu vilu a dřevodomek od Ernsta Wiesnera. Obě tyto lokality navštívilo dohromady téměř 2000 návštěvníků.